W ostatnim zakręconym tygodniu nie starczyło mi czasu na opisanie III modułu, a tymczasem jesteśmy już po IV. Dziś wrzucam tylko króciutki filmik zrobiony w Animoto z naszymi zdjęciami. Miłej niedzieli!
niedziela, 17 listopada 2013
wtorek, 12 listopada 2013
Z potrzeby chwili
Lubię losować uczniów do tablicy. Jako że patyczki mam tylko w jednej pracowni, w tej drugiej muszę się ratować na inne sposoby. Dzisiaj losując numery uczniów komputerowym randomizerem, stwierdziłam, że własny rando stworzony w Scratchu będzie znacznie przyjemniejszym narzędziem. No i jest!
Grafika: zrzut ekranu programu Scratch
sobota, 9 listopada 2013
Wariacje labiryntu
W czwartek i sobotę realizowałam z uczniami III moduł, ale o tym później. Wykorzystując umiejętności z zajęć, mój 9-letni syn Alan stworzył samodzielnie prościutką grę. Zapraszam do obejrzenia i czekam na gry kolejnych uczniów - to zadanie na długi weekend :)
Grafika: zrzut ekranu programu Scratch
poniedziałek, 4 listopada 2013
Jeszcze o tabliczce mnożenia
W wielu grach pojawiają się nowe elementy w trakcie gry. Chciałam sprawdzić, czy jest to możliwe również w Scratchu. Okazało się, że jak najbardziej. Prościutka gra, znowu z tabliczką mnożenia. Czy uda Wam się odczarować żabę na plaży? Trzymam kciuki! I przypominam, że niecierpliwie czekam na pierwsze własne projekty uczniowskie. Odwagi, moi mili!
Grafika: zrzut ekranu programu Scratch ze strony http://scratch.mit.edu
niedziela, 3 listopada 2013
Prosta gra z licznikiem
Na zajęciach w sobotę stworzyliśmy prostą grę z licznikiem, która może służyć jako początek bardziej rozbudowanej gry. Wszelkie uczniowskie remixy mile widziane.
Licznik: w programie nie ma gotowego klocka z napisem "licznik". Jeżeli chcecie użyć licznika, to musicie najpierw go stworzyć. Służy do tego zakładka "Skrypty", w której wybieramy "Dane".
1. Naciskamy przycisk "Stwórz zmienną".
2. Pojawia się nowe okno, w którym wpisujemy wybraną przez Was nazwę np. licznik czy punkty.
3. W zakładce "Dane" pojawiają się klocki związane z licznikiem
W naszej grze wykorzystaliśmy dwa duszki: Baletniczkę i Robaczka. Poniżej przedstawiam ich skrypty:
1. Baletnica
2. Robaczek
Gotową gierkę zobaczycie klikając obrazek niżej. Miłej zabawy!
Grafika: zrzuty ekranów z programu Scratch
sobota, 2 listopada 2013
Scratch oczami Gosi
Moja uczennica, Gosia z 6C, pisze na swoim blogu o Scratchu. Zapraszam w odwiedziny i liczę na komentarze pozostawione w tym wpisie.
Grafika: zrzut ekranu bloga http://blogiceo.nq.pl/toiowo
piątek, 1 listopada 2013
Po II module
Kuba - czy słoń nadepnie na robaczka? |
Łukasz, Edwin i Kuba - testowanie gry dwuosobowej |
W tym tygodniu odbyły się zajęcia dotyczące II modułu. Praca w grupie czwartkowej i sobotniej wyglądała trochę inaczej. Co zrobiliśmy w sobotę?
- przypomnieliśmy sobie instrukcje z modułu I
- stworzyliśmy drugiego duszka
- nauczyliśmy się sterować duszkiem używając myszy
- nauczyliśmy duszki mówić, myśleć i wydawać dźwięki
- stworzyliśmy licznik gry
Praca w II module nie była do końca zgodna z kolejnymi krokami zaproponowanymi w materiale, ale wynikała z potrzeb kilku uczniów, którzy koniecznie chcieli nauczyć duszka skoków. W związku z tym na zajęciach udało nam się stworzyć aż dwie proste gierki: jedną wykorzystującą skoki oraz drugą w gonitwę duszków. Dodałam dziś zakładkę "instrukcje", w której wkrótce umieszczę materiały dla uczniów nieobecnych na zajęciach. Zajrzyjcie koniecznie również do galerii, bo i tam pojawią się nowe zdjęcia.
Zdjęcie: Agnieszka Rudzik-Sawicka CC BY-NC 3.0
Grafika: zrzuty ekranów z programu Scratch
Subskrybuj:
Posty (Atom)