niedziela, 17 listopada 2013

Kodujemy, kodujemy ...

W ostatnim zakręconym tygodniu nie starczyło mi czasu na opisanie III modułu, a tymczasem jesteśmy już po IV. Dziś wrzucam tylko króciutki filmik zrobiony w Animoto z naszymi zdjęciami. Miłej niedzieli!



wtorek, 12 listopada 2013

Z potrzeby chwili


Lubię losować uczniów do tablicy. Jako że patyczki mam tylko w jednej pracowni, w tej drugiej muszę się ratować na inne sposoby. Dzisiaj losując numery uczniów komputerowym randomizerem, stwierdziłam, że własny rando stworzony w Scratchu będzie znacznie przyjemniejszym narzędziem. No i jest! 

Grafika: zrzut ekranu programu Scratch

sobota, 9 listopada 2013

Wariacje labiryntu

W czwartek i sobotę realizowałam z uczniami III moduł, ale o tym później. Wykorzystując umiejętności z zajęć, mój 9-letni syn Alan stworzył samodzielnie prościutką grę. Zapraszam do obejrzenia i czekam na gry kolejnych uczniów - to zadanie na długi weekend :)


Grafika: zrzut ekranu programu Scratch


poniedziałek, 4 listopada 2013

Jeszcze o tabliczce mnożenia

W wielu grach pojawiają się nowe elementy w trakcie gry. Chciałam sprawdzić, czy jest to możliwe również w Scratchu. Okazało się, że jak najbardziej. Prościutka gra, znowu z tabliczką mnożenia. Czy uda Wam się odczarować żabę na plaży? Trzymam kciuki! I przypominam, że niecierpliwie czekam na pierwsze własne projekty uczniowskie. Odwagi, moi mili! 

 Tabliczka mnożenia z zaczarowaną żabą

Grafika: zrzut ekranu programu Scratch ze strony http://scratch.mit.edu

niedziela, 3 listopada 2013

Prosta gra z licznikiem

Na zajęciach w sobotę stworzyliśmy prostą grę z licznikiem, która może służyć jako początek bardziej rozbudowanej gry. Wszelkie uczniowskie remixy mile widziane. 

Licznik: w programie nie ma gotowego klocka z napisem "licznik". Jeżeli chcecie użyć licznika, to musicie najpierw go stworzyć. Służy do tego zakładka "Skrypty", w której wybieramy "Dane". 

1. Naciskamy przycisk "Stwórz zmienną".
2. Pojawia się nowe okno, w którym wpisujemy wybraną przez Was nazwę np. licznik czy punkty.


3. W zakładce "Dane" pojawiają się klocki związane z licznikiem

W naszej grze wykorzystaliśmy dwa duszki: Baletniczkę i Robaczka. Poniżej przedstawiam ich skrypty:
1. Baletnica

2. Robaczek


Gotową gierkę zobaczycie klikając obrazek niżej. Miłej zabawy!

 Skoki

Grafika: zrzuty ekranów z programu Scratch


sobota, 2 listopada 2013

Scratch oczami Gosi

Moja uczennica, Gosia z 6C, pisze na swoim blogu o Scratchu. Zapraszam w odwiedziny i liczę na komentarze pozostawione w tym wpisie.

 Blog Gosi z 6C

Grafika: zrzut ekranu bloga http://blogiceo.nq.pl/toiowo

piątek, 1 listopada 2013

Po II module

Kuba - czy słoń nadepnie na robaczka?
Łukasz, Edwin i Kuba - testowanie gry dwuosobowej


W tym tygodniu odbyły się zajęcia dotyczące II modułu. Praca w grupie czwartkowej i sobotniej wyglądała trochę inaczej. Co zrobiliśmy w sobotę?
  • przypomnieliśmy sobie instrukcje z modułu I
  • stworzyliśmy drugiego duszka
  • nauczyliśmy się sterować duszkiem używając myszy
  • nauczyliśmy duszki mówić, myśleć i wydawać dźwięki
  • stworzyliśmy licznik gry
Praca w II module nie była do końca zgodna z kolejnymi krokami zaproponowanymi w materiale, ale wynikała z potrzeb kilku uczniów, którzy koniecznie chcieli nauczyć duszka skoków. W związku z tym na zajęciach udało nam się stworzyć aż dwie proste gierki: jedną wykorzystującą skoki oraz drugą w gonitwę duszków. Dodałam dziś zakładkę "instrukcje", w której wkrótce umieszczę materiały dla uczniów nieobecnych na zajęciach. Zajrzyjcie koniecznie również do galerii, bo i tam pojawią się nowe zdjęcia.



Zdjęcie: Agnieszka Rudzik-Sawicka CC BY-NC 3.0
Grafika: zrzuty ekranów z programu Scratch

poniedziałek, 28 października 2013

Scratch oczami Kuby

Kuba, uczeń klasy 6A, umieścił na swoim blogu wpis dotyczący Scratcha. Mam nadzieję, że takich wpisów z biegiem czasu pojawi się więcej, bo znając Kubę na jednym nie poprzestanie. Zajrzyjcie koniecznie na blog prowadzony przez Kubę, znajdziecie tam mnóstwo ciekawych wpisów!


Grafika: zrzut ekranu z bloga http://blogiceo.nq.pl/blogna6

sobota, 26 października 2013

Rozkodowana szkoła

W tym tygodniu zajęć sobotnich nie ma, bo mamy w szkole próbny sprawdzian szóstoklasisty. I to nie byle jaki, bo z rodzicami. Co nie znaczy wcale, że rozstaliśmy się ze Scratchem. Na zajęciach czwartkowych moi czwartoklasiści zrealizowali drugi moduł organizując gonitwy zwierzaków. Ale to jeszcze nie wszystko. W związku z nieobecnościami innych nauczycieli oraz wolną pracownią komputerową, klasy z którymi miałam zastępstwa, dostały porcję Scratcha w pigułce. I tak: 4A, 5A, 5C, 5D i 6B mają za sobą wprowadzenie do programu. Zobaczymy, czy złapią bakcyla :) Niedługo w naszej szkole nie będzie dziecka, które nie słyszało o Scratchu. 

Grafika: zrzut ekranu programu ze strony scratch.mit.edu

wtorek, 22 października 2013

Na zajęciach komputerowych

Dzisiaj zajęcia komputerowe w klasie czwartej dotyczą gier komputerowych. Moi uczniowie przetestowali "Tabliczkę mnożenia z Dinozaurem", więc wrzucam link do kolejnej gry, tym razem tej, którą zrobiliśmy podczas szkolenia w Warszawie. Zapraszam do zabawy!


poniedziałek, 21 października 2013

Tabliczka mnożenia - mój pierwszy program

Scratch świetnie nadaje się do tworzenia pomocy edukacyjnych dla uczniów. A co uczniowie lubią najbardziej? Gry! Przedstawiam zatem moją pierwszą, skromną, ale własną, grę edukacyjną. Koniecznie dajcie znać, czy Wam się podoba. Testowana na własnych dzieciach: chłopaki wpadli zaraz na pomysł przerobienia jej, tak żeby uczyła też innych działań matematycznych. Jak dopracujemy resztę, to pokażemy. Zapraszam do zabawy! Wystarczy kliknąć obrazek, a gra pojawi się w nowym oknie.




niedziela, 20 października 2013

Po pierwszych zajęciach

Wszystkie trzy uczniowskie grupy mają za sobą pierwsze zajęcia. Ich celem było poznanie środowiska Scratch, co udało nam się osiągnąć. Co potrafią uczniowie po pierwszym module:
  • zmieniać i modyfikować postać duszka
  • zmieniać i modyfikować scenę
  • tworzyć prostą animację z dwóch kostiumów
  • sterować duszkiem używając klawiszy
  • rysować duszkiem z użyciem pisaka
  • zapisywać efekty swojej pracy
Jak na pierwsze zajęcia to całkiem sporo! Większość uczniów pracowała chętnie i z dużym zaangażowaniem. Nie mieli ochoty czekać na instrukcje, chcieli teraz, już, w tej chwili sprawdzić co jeszcze i w jaki sposób można zrobić. Mam nadzieję, że entuzjazm i ciekawe uczniowskie pomysły nie wypalą się w czasie oczekiwania na następne zajęcia. Ja sama już się nie mogę doczekać :)


środa, 16 października 2013

Witamy!

Witam na blogu  "Mistrzów Kodowania" Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Stawie!
Zapraszamy do śledzenia naszych poczyń w programowaniu w języku Scratch, dzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniem. Mam nadzieję, że nauka kodowania będzie naszą wspólną przygodą! 
Na dobry początek zapraszam do obejrzenia wystąpienia twórcy Scratcha, Mitcha Resnicka, na konferencji TED "Nauczmy dzieciaki kodować".